Jezera u Bosni i Hercegovini su pravi dragulj i magnet za turiste posljednjih nekoliko godina. Jezera su sjajna mjesta za odmor, sportove na vodi, ribolov ili šetnje u prirodi. Odlična su za bijeg iz gradske gužve jer je većina okružena planinama i šumama, što samo doprinosi atraktivnosti i mirnoći odmora na jezerima u Bosni i Hercegovini. Možete se opustiti uz obalu jezera, uživati u prelijepom pogledu ili se čak aktivno baviti nekim od brojnih sportova na vodi. Iznajmljivanjem kajaka, pedaline ili čamca možete dodatno istražiti jezero i uživati u miru i tišini na vodi. Jezera u Bosni i Hercegovini su mjesta koja pružaju nezaboravnan doživljaj za sve ljubitelje prirode.
Sadržaj:
Ramsko jezero je izgradjeno potapanjem korita rijeke Rame 1968. godine, a danas ga mnogi svrstavaju u najljepša jezera u Evropi. Okruženo je strmim planinama Raudše, Makljena, Ljubuše i Vrana, a posebnu ljepotu mu daju njegova ostrva i poluostrva. Medju najpoznatijim poluostrvima je i poluostrvo Šćit sa svojim Franjevačkim samostanom iz XV vijeka.
Slivno područje Ramskog jezera je početak Jadranskog sliva, što čini vodu u jezeru izrazito čistom i dobre kvalitete. Glavni vodni tok jezera je rijeka Rama, koja izvire iz dva vrela, stalnog ljetnog vrela i sezonskog zimskog vrela, aktiviranog od velikih padavina i otapanja snijega.
Cestovna komunikacija do Ramskog jezera postoji iz Prozora preko asfaltne ceste, a također postoji nova asfaltna trasa koja vodi iz Tomislavgrada i Livna, otvorena za promet 2006. godine. Možete se i uputiti prema jezeru iz Posušja, prolazeći kroz lijepe predjele poput Blidinja i Kedžare koja također vrijedi posjetiti. Različiti pravci omogućuju pristup jezeru iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine, pa svako može pronaći najpogodniji način za doći do ovog prelijepog mjesta.
Prokoško jezero je jedno od najljepših jezera u Bosni i Hercegovini. Nalazi se na planini Vranica na 1636 metara nadmorske visine, u blizini Fojnice. Jezero je poznato po svojoj čistoj vodi i ljepoti okolnog prirode, te je stoga sve popularnije mjesto za odmor i rekreaciju.
Prokoško jezero je formirano prirodnim putem, a njegova površina iznosi oko 50 hektara. Srednja dubina jezera iznosi 5,7 m, a maksimalna 13,0 m. Tokom ljetnih mjeseci nivo može da se smanji na 60 cm., a njegova voda je izrazito čista, što je čini idealnim mjestom za kupanje i ribolov, kada to vrijeme dozvoli. Oko jezera se nalazi šuma, pa se tamo može uživati u hladovini i tišini.
Posljednjih nekoliko godina Prokoško jezero je u opsanosti od nestajanja, više o tome možete pročitati na ovom linku.
Da biste stigli do Prokoškog jezera iz Fojnice, trebate krenuti uzvodno asfaltnom cestom do sela Tocila, a zatim nastaviti makadamskom cestom uz rijeku Jezernicu, Vlaške ravni i Hrid. Također, možete doći do Prokoškog jezera pješice, ako ste spremni za planinarenje. Postoje neke planinarske staze koje vode do jezera, što je odlična prilika da se upoznate sa prirodom i divljinom planine Vranice.
Panonska jezera u Tuzli malo odskaču od naše uvodne rečenice. Ovo jezero se nalazi u strogom centru grada i baš zbog toga je zanimljivo i atraktivno. Panonska jezera su slana umjetna jezera u Tuzli, koja se sastoje od tri jezera različitih veličina i dubina, te također sadrže slane slapove.
Ovaj kompleks je mjesto koje pruža neizmjernu ljepotu, rekreaciju i zabavu, budući da se pored jezera nalazi i sojeničko neolitsko naselje, sportski tereni i mnogi ugostiteljski, kulturni i zabavni sadržaji.
Postoji nekoliko načina da se dođe do Panonskih jezera u Tuzli. Jedan od najjednostavnijih načina je korištenje automobila. Ako dolazite iz smjera Sarajeva, trebate skrenuti na izlaz Tuzla i nastaviti ravno do centra grada. Ako dolazite iz smjera Zenice, trebate skrenuti na izlaz Tuzla Centar i nastaviti ravno do centra grada. Panonska jezera se nalaze u samom središtu grada, tako da ćete ih lako pronaći.
Boračko jezero je prelijepo prirodno jezero u Hercegovini koje ljepotom oduševljava svakoga. Okruženo je strmim i šumovitim visovima Crne Gore i Tranjine, a nalazi se na sjeveroistoku planine Prenj, na nadmorskoj visini od 405 metara. Ovo jezero je omiljeno izletište za građane Sarajeva, Konjica i Mostara, ali i turiste sa svih kontinenata.
Ima eliptični oblik i dužine od 786 metara, širine od 502 metra i dubine do 14 metara. Smatra se jednim od najljepših prirodnih jezera u Bosni i Hercegovini i idealnim je mjestom za porodični odmor u prirodnom okruženju. Na Boračkom jezeru postoji kamp u kojem možete doći s kamp kućicom i tu provesti svoj godišnji odmor, a brojni su posjetitelji koji ovdje provedu cijelo ljeto.
Do Boračkog jezera se dolazi veoma lako iz Konjica. Put iz Konjica vodi krivudavom cestom, a sam put olakšavaju putokazi koji vas usmjeravaju prema jezeru. Prije nego što se spustite do samog jezera, zastanite na vidikovcu i uživajte u prekrasnom krajoliku i pogledu na okolna brda.
Plivska jezera se nalaze samo 5 kilometara od Kraljevskog grada Jajca, a sastoje se od Velikog Plivskog jezera i Malog Plivskog jezera. Plivska jezera su najveća prirodna jezera u Bosni i Hercegovini.
Veliko Plivsko jezero je poznato po svojoj gustoći vode koja ga čini idealnim mjestom za vožnju kajaka i kanua, te za održavanje kajakaških takmičenja. 1963. godine, ovo smaragdno jezero dugo 3300 metara bilo je domaćin Sedmog Evropskog i vanrednog Svjetskog prvenstva u kajaku i kanuu na mirnim vodama. Ljeti voda u jezeru dobija temperature do 21°C i savršena je za kupanje. Veliko Plivsko jezero je pravo mjesto za sve ljubitelje vodenih aktivnosti.
Do najvećih prirodnih jezera u Bosni i Hercegovini se dolazi veoma lako. Nalaze se na magistralnom putu M-5 Jajce-Bihać i jasno su obilježeni putokazima. Na navigaciji možete ukucati Hotel Plivsko jezero i nećete nikako moći promašiti ovaj prirodni fenomen.
Buško jezero ili Buško blato je jezero koje se nastavlja na Livanjsko polje. Jezero se nalazi na 716 mnv i ima površinu od 56 km². Prije nastanka jezera ovdje je bilo nestalno jezero i blato iz kojega su se odlijevali brojnim kanalima podzemni vodotokovi u potoke i rijeke.
Buško jezero se jednim dijelom nalazi na terirotiji grada Tomislavgrada a jednim dijelom pripada Livnu. S tim u vezi, do jezera se vrlo lako dolazim putnim pravcem Livno-Tomislavgrad, samo jezero se nalazi na pola puta. Do njega se, iz Sarajeva, dolazi za oko 3 sata, od Mostara je udaljeno 90-ak minuta dok je od Banja Luke udaljen 2,5 sata.
Jezero Blidinje se nalazi na 1184 mnv u jugozapadnom dijelu Dugog polja i pripada Parku prirode Blidinje. Ovo jezero je jedno od najvećih jezera u Bosni i Herceogovini a njegova površina varira izmedju 3 i 6 km², u zavisnosti od dijela godine.
Ovo jezero je nastalo najvjerovatnije uticajem čovjeka prije 140 godina. Naime, u dostupnim spisima iz 1885. godine na ovom mjestu se nalazila samo lokva za napajanje stoke. Kako se javljala sve veća potreba za vodom ljudi su, vjerovatno, naćinili ovo zdanje koje je poznato kao ukras Parka prirode Blidinje.
Na sajtu Parka prirode sjajno su opisani prilazni putevi u park. Iz smijera Posušja se dolazi preko Rakitne, iz Tomislavgrada preko Lipe, iz Mostara preko Jablanice, Goranaca i Rosnih poljanam iz smjera Rame preko Orašca i Kedžare. Što se tiče putovanja u zimskom periodu putevi koji su u to doba godine prohodni preko Rakitna, Lipe i Doljana.
Jablaničko jezero je nastalo izgradnjom lučne brane na rijeci Neretvi 5 kilometara od Jablanice 1953. godine. Visina ove brane iznosi 80 metara i jezero se proteže uzvodno 30 kilometara do Konjica. Jezero je bogato ribom, ali pored ribolovaca privlači kupače i ljubitelje sportkih aktivnosti na vodi.
Na Jablaničkom jezero postoji nekoliko plaža, ali i plaža na kojima se može kampovati. Jedna od takvih plaža se nalazi u mjestu Čelebići, na ovoj plaži je voda plića pa je idealna za porodični odmor.
Do Jablaničkog jezera se, iz Sarajeva, dolazi putnim pravcem Sarajevo-Konjic-Jablanica. Ovaj put neće trajati duže od sat vremena.
Turističko-rekreativni kompleks i jezero Manjača nalazi se u blizini Banjaluke, na lokaciji vještačkog jezera Šljivno. Nalazi se na samo tridesetak minuta vožnje od centra grada i predstavlja oazu za odmor, izlet, rekreaciju i sport. Jezero je površine 3,4 hektara i nalazi se oko 2,4 kilometra od regionalnog puta Banja Luka - Čađavica.
Oko jezera su zasađena ukrasna drveća i uređene su zelene površine. Postoje tri velika prostora sa nadstrešnicama i roštiljskim mjestima, a posjetiocima je na raspolaganju veliki parking za automobile i autobuse.
Jezero se nalazi se oko 2,4 kilometra od regionalnog puta Banja Luka - Čađavica. Do jezera se može doći iz pravca Banja Luke putem koji vodi desno, neposredno poslije kasarne u Dobrnji.
Jezero Modrac je akumulacijsko jezero koja se nalazi u mjestu Modrac u opštini Lukavac. Jezero je nastalo izgradnjom brane na rijeci Spreči 1964. godine. Jezero Modrac je bila jedna od najvećih akumulacija u bivšoj Jugoslaviji i prostire se na oko 17 kvadratnih kilometara.
Jezero je pogodno mjesto za razvoj turizma, a idealno je i za ribolov. Obala je cijelom dužinom pristupačna i za vrijeme niskog vodostaja automobilom se može doći do svakog dobrog mjesta za pecanje.
Na njega se može doći sa svih strana. Iz pravca Doboja i Gračanice magistralnim putem Doboj –Tuzla. Ako se kreće iz pravca Hrvatske i preko graničnog prelaza Orašje te iz pravca Gradačca i Srebrenika, do jezera se dolazi putem Orašje – Tuzla. Iz pravca Sarajeva na jezero se dolazi magistralnim putem prema Tuzli.
Orlovačko jezero se nalazi na Zelengori, na nadmorskoj visini od 1438 m. Nalazi se oko 1 km udaljenosti od Jugovog jezera i pripada Nacionalnom parku Sutjeska. Dužina jezera je oko 350 m, širina oko 100 m, a prosječna dubina je oko 5 m. Istočno od Orlovačkog jezera nalaze se vrhovi Orlovac i Orlovača, jugoistočno se nalazi Bregoč, južno je Stog, a sjeverno Ljeljen.
Zelengora je pitoma i blaga planina koju odlikuju divni pašnjaci, prekrasna jezera, raznolike životinjske vrste i dobro označene planinske staze. Zelengora je jedno od omiljenih mjesta za kampovanje i planinarenje sa djecom.
Put do Orlovačkog jezera nije pogodan za vožnju automobilom. Prolaz je moguć samo za viša vozila. Postoje dva puta koja vode do Orlovačkog jezera - jedan je sa puta Foča-Gacko, a drugi iz pravca Kalinovika preko mjesta Jelašca. Oba puta su dužine oko 25 km i zahtijevaju laganu, pažljivu vožnju. Na putu do jezera postoje znakovi koji vas vode do Orlovačkog jezera. Kada stignete do jezera, staza uz samo jezero nije dozvoljena za vozila - rampa blokira prolaz. Možete se parkirati iznad jezera pored info tabele i spustiti se stazom do jezera.
Sva prava zadržava Upoznaj Balkan
Zapratite nas