Jezera u Srbiji koja morate posjetiti

Jezera u Srbiji

Jezera su Srbiji su pravi dragulj ove zemlje i posljednjih nekoliko godina pravi turistički potencijal. Ova jezera su različitog oblika i veličine, od onih malih skrivenih na planinama do velikih rezervoara vode, svako od njih ima svoj šarm i privlačnost. Jezera u Srbiji su pravi raj za ljubitelje prirode, ribolova ili aktivnog odmora. Jezera su pravi spoj tradicionalnog i modernog, te su prepune života i različitih vrsta biljaka i životinja.

Neka od ovih jezera su poznata turistička mjesta, dok su druga skrivena i nepoznata. Ova jezera su pravi dragulj zemlje Srbije i predstavljaju jedinstvenu priliku za bijeg iz svakodnevnog života i uživanje u mirnoj prirodi. Ukoliko ste ljubitelj prirode, aktivnosti na otvorenom ili ribolova ova jezera u Srbiji su odlična destinacija za vas.

Sadržaj:


Zavojsko jezero

Zavojsko jezero je jedno od dva jezera u Srbiji koja su nastala koluvijalnim procesima (pod neposrednim delovanjem gravitacije). Ujedno je i prirodno i vještačko jezero, a nalazi se u jugoistočnoj Srbiji, na 15 kilometara od Pirota i u podnožju Stare planine.

Zavojsko jezero

Voda u jezeru je izrazito bistra i čista, i dom je mnogim vrstama riba, pa tako i ribolovcima iz čitave zemlje koji ovdje dolaze kako bi lovili. Pored toga, zbog svoje blizine Pirotu, ovo mjesto je iznad svega, omiljeno izletište za Piroćance i Nišlije. Temperatura vode ljeti iznosi prijatnih 24 stepena. Stoga je moguće bavljenje i sportovima na vodi, a postoji i niz pogodnih mjesta za kupanje i kampovanje.

Zlatarsko jezero

Zlatarsko jezero, Kokin Brod

Jedno od najljepših jezera Srbije svakako je Zlatarsko jezero koje smješteno u dolini Uvca i udubno ušukano između planine Zlatar i Murtenice. Rijeka Uvac pregrađena je branom kod Kokinog broda, čime je nastalo ovo prelijepo jezero. Zelenkasto-plava površina jezera savršeno se uklapa sa okolinom i predivnom prirodom ovog kraja. Zajedno čine jedinstvenu cjelinu koja će vas uvijek oduševiti svojom ljepotom i jedinstvenošću.


Uvačko jezero

Uvačko jezero

Živopisna rijeka Uvac izvire na sjevernim padinama planine Jadovnik u jugozapadnoj Srbiji. Vode ove rijeke su, u svom gornjem toku između planina Zlatar i Javor, izdubile atipično usko korito sa strmim kanjonskim liticama, uklještenim meandrima i visokim rtovima. Uvačko jezero ili Sjeničko jezero je vještačko jezero dugo 27 km koje vijuga meandrima kojima je pre njegovog nastanka proticala rijeka Uvac. Izgradnjom zemljane brane od 110 metara, koja je najviša zemljana brana u Srbiji nastalo je ovo bajkovito jezero.

Djerdapsko jezero

Djerdapska klisura

Đerdapsko jezero je vještačko akumulaciono jezero na Dunavu u istočnoj Srbiji na granici sa Rumunijom. Nastalo je 1972. kada su Jugoslavija i Rumunija izgradile hidrocentralu „Đerdap I”. Jezero leži u Đerdapskoj klisuri. Na obali jezera se nalazi Nacionalni park Đerdap. Đerdapska klisura je najveća i najduža klisura u Evropi, koju čine naizmenično četiri kotline i četiri klisure: Golubačka klisura, Ljupkovska kotlina, Klisura Gospođin vir, Donjomilanovačka kotlina, Klisura Kazan, Oršavska kotlina, Sipska klisura i Vlaško-pontijska nizija.


Kako do Djerdapskog jezera?

Do Đerdapskog jezera se lako može doći iz pravca Beograda, Pančeva, Smedereva, Požarevca, Negotina, Zaječara, kao i drugih gradova istočne i centralne Srbije. Pored jezera vodi put Golubac-Kladovo. Železnička pruga Beograd—Bor najviše se približava jezeru kod Majdanpeka. Na brani hidroelektrane Đerdap oformljen je granični prelaz ka Rumuniji, gde se odvija značajan promet putnika.

Srebrno jezero

Srebrno jezero

Srebrno jezero je vještačko jezero na desnoj obali Dunava i predstavlja njen nekadašnji riječni rukavac koji je danas zatvoren dvema branama. Nalazi se na području Braničevskog okruga u istočnoj Srbiji, na dva kilometra od Velikog Gradišta. Jezero je popularna destinacija za odmor i ribolov decenijama, ali odnedavno privlači turiste iz svih krajeva centralne Srbije, uprkos nedostatku smještaja. Jezero ima jedan hotel „Srebrno jezero“, nekoliko restorana i T-pansiona, vikend-naselja, najveći auto-kamp park u Srbiji.

Jezero Perućac

Jezero Perućac

Jezero se nalazi u prirodnom zavoju kanjona rijeke Drine između Bajine Bašte i Višegrada, i obavija planinu Taru na kojoj se nalazi Nacionalni park Tara. Ovo podrinjsko jezero nalazi se na 290 metara nadmorske visine i okruženo je planinama Javor, Devetak, Zvijezda i Tara. Turistički potencijal jezera Perućac ogleda se u mogućnošću potencijalnih posjetilaca da na ovom mjestu zadovolje svoje osnovne turističke potrebe. Turistička sezona na ovom jezeru traje od juna do avgusta. Na samoj obali jezera, nalazi se hotel niže kategorije a u njegovoj blizini nekoliko bungalova, namjenjenih turističkoj svrsi. Na obali jezera, u podnožju hotela i bungalova, nalazi se montažna, pontonska, plaža koju posjetioci koriste tokom ljetnje sezone.

Palićko jezero

Palićko jezero

Palićko jezero se nalazi 8 km od Subotice, pored mjesta Palić koje je, upravo zbog jezera značajan turistički centar Vojvodine. Jezero je eolskog porijekla i predstavlja najveće jezero u Srbiji nastalo prirodnim putem. Dio je zaštićenog područja Park prirode Palić. Ovo jezero je atraktivno prije svega kupačima, ali sam centar nudi i druge vidove zabave, sportske aktivnosti, ali i obilazak rezervata prirode, posmatranje ptica, pješačke ture i foto-safari. Obala je veoma privlačna zbog svojih pješčanih sprudova, staza za bicikliste, kao i poligona za učenje vožnje. Jezero je bogato ribom i ovo daje priliku zaljubljenicima u pecanje za aktivan odmor.

Ledinačko jezero

Ledinačko jezero

Jezero je nastalo tokom NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, kada su oštećene pumpe napuštenog kamenoloma Srebro prestale da pumpaju vodu iz kamenoloma. Podzemne vode, kao i vode iz dve rječice, Lukinog sveca i Srebrnog potoka, počele su da pune kamenolom, čime je nastalo jezero. Kako da dođete do Ledinačkog jezera i šta možete raditi na njemu pronadjite na ovom linku.